Patent tymczasowy lub standardowy można uzyskać na metodę, urządzenie lub aplikację. Nawet kilka lat może upłynąć zanim uzyska się decyzję urzędu o udzieleniu patentu, ale jest to jedyne prawo własności intelektualnej, które chroni funkcjonalność (a nie pomysły lub koncepcje!).
Wielu przedsiębiorców zniechęca się słysząc, że oprogramowania jako samego w sobie nie można opatentować. Jednakże, nawet jeśli proces uzyskania patentu może być nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku innych technologii, oprogramowanie rzeczywiście można opatentować.
Oprogramowanie należy do tzw. „szarej strefy” patentowania. Oprogramowanie nie podlega opatentowaniu „jako takie”, jednak jeśli wiąże się z rozwiązuje dany problem techniczny za pomocą rozwiązania technologicznego, może być chronione patentem. Różne urzędy ds. własności intelektualnej mają różne wytyczne dotyczące oceny wynalazków związanych z oprogramowaniem. Ostatecznie, ten sam wynalazek może zostać przyznany w jednym kraju, ale odrzucony w innym.
Twoje oprogramowanie musi prowadzić do efektu technicznego, takiego jak skrócenie czasu przetwarzania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie bezpieczeństwa. Musisz także być gotów ujawnić poszczególne etapy swojej metody, jak również poszczególne elementy całego systemu.
- Zmniejszenie opóźnień
- Zwiększenie prędkości lub przepustowości
- Zmniejszenie zużycia zasobów
- Poprawa niezawodności
- Poprawa bezpieczeństwa
- Umożliwienie szybszego/bardziej niezawodnego wprowadzania danych
- Zmniejszenie opóźnień
- Zmniejszenie szybkości transakcji
- Zmniejszenie ryzyka ataku
- Zwiększenie zysku
- Poprawa wyników wyszukiwania
- Dostarczanie bardziej trafnych reklam
- Dostosowanie do preferencji użytkownika
- Ułatwienie zrozumienia informacji
- Utrata zysku na rzecz strony trzeciej
- Wymogi prawne/regulacyjne
- Utrzymanie kontroli nad transakcjami handlowymi
Przeprowadź badania
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac badawczo-rozwojowych należy najpierw sprawdzić bezpłatne publiczne bazy danych, które stanowią doskonałe źródło informacji technicznych.
Nowość, poziom wynalazczy, przemysłowe stosowanie
Ekspert oceni, czy wynalazek spełnia każde z tych 3 kryteriów, aby mógł zostać opatentowany. Oprogramowanie MOŻE być opatentowane, ale NIE jako samo w sobie.
Nie ujawniaj szczegółów technologii
Przed zgłoszeniem patentu powstrzymaj się od jakichkolwiek działań marketingowych, np. na Kickstarterze. Po publicznym ujawnieniu wynalazek trafia do domeny publicznej i może nie uzyskać ochrony patentowej.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji lub porad, skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy zrobić, aby pomóc Ci uzyskać patent na Twoje rozwiązanie.
Potrzebujesz porady dotyczącej własności intelektualnej?
Skontaktuj się z nami i chętnie zobaczymy jak możemy Ci pomóc!
Nie martw się, pierwsza konsultacja jest bezpłatna.